Araçların Motorculara Dikkat Etmesi Gerekenler

Araçların motorculara dikkat etmesi gerekenler

Araçların motorculara dikkat etmesi gerekenler kurallar nelerdir?

Araçların motorculara dikkat etmesi gerekenler nelerdir? Araç sürücülerinin yapmaması gereken 10 kural nedir? Araç kullananlar trafikte neler yapmamalı? Maddeleri olarak sizlere burada anlatmak istediğim şeyler var. Bu mesele ilk önce bizim yani motosiklet sürücüleri ile ilgili önem verdiğimiz maddeler. Daha sonra da bütün sürücüler için geçerli olan maddelerdir. Bunları uymakta yarar vardır.

Moto kurye olarak bu konu hakkında yazdıklarımız İnşallah yerine ulaşır ve okunur. Fakat sanmıyorum ki dikkate alan olsun. Çünkü trafik içine girince en iyi insan bam başka bir yaratığa dönüşüyor. Bu konu ile ilgili her gün onlarca araç sürücüleri yaptıklarından dolayı kaza atlatıyoruz. Daha sonra da motosiklet sürücülerinin yapmaması gereken on şeyden yazısını yazacağız.

 

Araçların motorculara dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Araç Sürücülerinin Yapmaması Gereken 10 Kural 

 • Araca binmeden önce mutlaka sağ ve sol aynaları kapalı durumdayken açmaları gerekir
 • Araca bindikten sonra yola çıkarken özellikle motosikletlere, yaya ve çocuklara dikkat etmeleri
 • Park halinde iken araca binerken veye araçtan inerken kapı açarken çok dikkat etmeniz gerekiyor
 • Trafikte seyir halinde iken mutlaka ama mutlaka cep telefonu ile asla oynanmamalı
 • Kadın sürücüler için seyir halinde iken asla makyaj ve benzeri şeyler yapılmamalı
 • Trafikte seyir halinde iken asla makas atmayın ve asla gereksiz şerit değiştirmeyin
 • Trafikte seyir halinde ani hareketlerden kaçınmalı mutlaka aynalar kontrol edilmeli
 • Özellikle emniyet şeritlerine bir neden olmadan ve ani şekilde asla ve asla girilmemeli
 • Kesinlikle kırmızı ışık ihlali yapılmamalı ve sarı ışık yanarken asla geçilmemeli
 • Özellikle ambulanslara yol verilmeli ve yol verirken hemen ambulans yoluna dalmamalı

 

1- Araca binmeden önce mutlaka sağ ve sol aynaları kapalı durumdayken açmaları gerekir

Değerli sürücüler, ayna trafik içinde özellikle çok önemli bir durumdur. Trafik içinde seyir halindeyken bir çok aracın aynasının kapalı olduğunu görüyoruz. Özellikle bazı sürücüler ve önemli bölümü bayan sürücüler yola çıkarken aynalarını açmıyor. Bu tip sürücüler aynalarını bile açmıyorsa biz motosikletlileri nasıl fark edecek nasıl görecek diye merak ediyoruz.

Ayrıca çoğu araçların kapıları tam kapanmıyor ve çoğu açık olduğu halde trafik içinde her gün çok araç görüyoruz. Trafiğe çıkmadan önce kapılarınızı açık mı kapalı mı kontrol edin. Çünkü bu durumda ve kaza anında veya fren anında araçtan düşme oluyor. Ayrıca asla çocukları ön koltuğa oturtmayalım ve kesinlikle emniyet kemeri takalım taktıralım.

 

Araçların motorculara dikkat etmesi gerekenler

2- Araca bindikten sonra yola çıkarken özellikle motosikletlere, yaya ve çocuklara dikkat etmeleri

Araca binerken özellikle sağ ve solda park edilmiş araçların olduğu yerde veya tek şeritli yollarda yola çıkarken dikkat edin. Hemen aniden pat diye ana yola veya sokağa çıkmayın. Bir sağa sola bakın. Araca binmeden çocuklar sokakta top oynar. Top araçların altına kaçınca aracın altında top almak için giren çocuklar var. Böyle yüzlerce olay oldu. Yada araç altında bulunan kedi, köpek cinsinden hayvanlar olabilir.

Bu tür canlıları ve her şeyi kontrol etmek her kesin faydasına olacaktır. Bunları kontrol edelim. En önemlisi bizim için armut gibi aniden yola direksiyon kırmayın. Bu yolda siz yoksunuz sadece. Özellikle yola çıkarken veya park ederken motorlu kuryeler için motosikletlilere extra daha da dikkat etmeniz gerekiyor. Ama tabi anlayan kim. Biz boşuna yazıyoruz bunları.

 

3- Park halinde iken araca binerken veye araçtan inerken kapı açarken çok dikkat etmeniz gerekiyor

Moto kurye olarak çoğu sürücü aracına binerken pat küt diye sağa sola bakmadan aracına binmek için hemen kapıyı açıyor. Bu trafik içinde motosikletliler artık hayatın bir parçası. Bunların geçeceği yerler bu ara yerler. fakat sürücüler sağa sola bakmadan sadece biz değil başka araç yada otobüs mü geliyor görmeden hemen kapısını açıyor.

Kapı açmaları bizim için çok tehlikeli bir durumdur. Bir çok arkadaşımız bu nedenle hayata veda etmişlerdir yada sakat kalmışlardır. Buradan özellikle taksi sürücülerine sesleniyorum asla indirme veya bindirme yaparken kapı açarken dikkat edin. Hoş siz trafiğin ortasında da yolcu indiriyorsunuz ama biz yinede söyleyelim.

 

Araçların motorculara dikkat etmesi gerekenler

Moto Kuryeler İçin Araç Sürücülerinin Yapmaması Gerekenler 10 Kural 

Ayrıca otobüs ve minibüs sürücülerinin de laftan anlayacaklarını sanmıyorum ama sizin de yolcu alımlarda ve duraklarda lütfen rica ediyorum dikkat edinç Özellikle belediye ve özel halk otobüsleri durağa gelmeden kapı açıyor ve bir çok kişi vefat ediyor. Yada motosikletli sürücüler durak değil diye aradan gidiyor ve aniden kapı açılınca kaza oluyor.

Lütfen bunları size söylüyorlar eğitimlerde falan neden uygulamıyorsunuz. Ayrıca trafik var diye trafiğin ortasında da yolcu indirmeyin asla. Çünkü bizler aradan geliyoruz. Biz o insanları görmüyoruz. Lütfen daha dikkatli olalım. Zaten minibüs sürücülerine diyecek bir şeyimiz yok zaten bütün yol onların. Onlara her şey serbest. Onlar laftan anlayacak tipler de değil zaten.

 

4- Trafikte seyir halinde iken mutlaka ama mutlaka cep telefonu ile asla oynanmamalı

Günümüzde android telefonların çıkması yüzünden bir çok kazlar oluyor. Ama bizim insanımızda beyin az çalıştığı için anlamıyor. Ancak kaza yapınca anlıyor. Trafik içinde yüzlerce binlerce sürücü elinde telefon artık konuşmayı geçtik mesaj atıyor yada bir şeylere bakıyor. Hele trafikte seyir halinde 100 ile giderken yada yavaş akan trafikte.

Moto kurye olarak bizi yani zaten yolda motorları göremeyen bu tipler artık bizi hiç göremeyecek dereceye geliyor telefon ile oynarken.İşte bu zamanın bizim için en tehlikeli durumu bu birinci dereceye çıkmıştır. Özellikle bayan sürücüler bu konu da ilk başlarda yer alıyor. Moto kuryeler olarak bu durumdan çok rahatsız oluyoruz. 

 

Araçların motorculara dikkat etmesi gerekenler

5- Kadın sürücüler için seyir halinde iken asla makyaj ve benzeri şeyler yapılmamalı

Bayan sürücüler trafikte yavaş gider, hı yapmaz, park ederken zaman geçer, sağa sola dönüşte falan yanlış yaparlar. Trafiğin içine ederler. Fakat trafikte giderken üst aynaya bakıp makyaj yapan, yüzüne bakan yüzlerce sürücü görüyoruz. Ey bayanlar yolda araç içinde makyaj yapmayın, durmadan güzelim diye aynaya kendinize bakmayın. Bizi göremiyorsunuz aten artık hiç göremiyorsunuz bu halde iken. 

Motosikletliler için araç sürücülerinin yapmaması gereken 10 şey madde halinde sizlere sunuyoruz. Konu hakkındaki düşüncelerimiz Şimdi motosiklet sürücüleri için araç sürücülerinin yapmaması gereken en önemli 10 maddeyi sizlere saymak istiyorum. Bu yazdıklarım ilk başta kendim için daha sonra bütün sürücüler için yazılmış bir makaledir. Dikkat edin yapmayın.

 

6- Trafikte seyir halinde iken asla makas atmayın ve asla gereksiz şerit değiştirmeyin

Moto kurye olarak en tehlikeli sürücü tipi bu tiplerdir. Bu tipler genelde belalı laftan anlamayan ukala terbiyesiz, zengin paralı arkası sağlam ve genellikle şerefsiz oğlu şerefsiz ve haysiyetsiz tiplerdir. En laf anlamayan en insan dan da aşağı varlıklar bunlardır. Bu tip insanlar yüzünden hayata veda eden motorcu sayısı en fazla olandır.

Bu tipler makas atan yarış yapan, hız yapan aniden emniyet şeridine girerler ve bir laf deyince seni dövmeye kalkarlar. Allah bunların belasını versin. Bu tipler laftan anlamaz. Bunlara söyleyecek söz yok zaten. Bunları Allah havale ediyoruz. Bunlarla sakın takışmayın. Hem araç sürücüleri hemde motor sürücüleri bunlardan uzak dursun.

 

Araçların motorculara dikkat etmesi gerekenler

7- Trafikte seyir halinde ani hareketlerden kaçınmalı mutlaka aynalar kontrol edilmeli

Trafik seyir halindeyken biz motorcular genelde iki şerit arasındaki mesafede gideriz Avrupa da da böyledir. Avrupa da şeritler arası daha geniş olduğu için. Fakat bazı sürücüler özellikle yol boşken aniden sağa sola kırıyor. Normal yolunda giden bir sürücü ani hareketler yapınca tabi bize vurmaları kaçınılmaz oluyor. Lütfen araç sürücüleri yolda ani hareket yapmayın.

Ve kesinlikle şerit değişirken mutlaka aynaları iki defa kontrol edilmelidir. Özellikle şerit değişikliğinde doğru tarafa sinyal vermelidir. Sağa dönecek adam sola sinyal veriyor. Birde özelikle şerit ihlali yapmamalı. Adam yada bayan yolda gidiyor bir lastik sağ şeritte bir lastik sol  şeritte şeridi ortalamış gidiyor. Adama korna çalıyorsun anlamıyor. Şeridin ortasından değil her kes kendi şeridinden gitsin.

 

8- Özellikle emniyet şeritlerine bir neden olmadan ve ani şekilde asla ve asla girilmemeli

Motorlu kurye olarak lütfen rica ediyoruz. Arkadaşlar biz motorcuların dahil hiç bir aracın emniyet şeridine bir durum olmadan girmesi kesinlikle yasaktır. Ama İstanbul içinde biz için gerekli yol ve şeritlerin olmaması ve bizim motosiklet olduğumuz için trafik yapmamamızdan dolayı biz motorculara emniyet müsade ediyor. Tabi bunun bokunu çıkaran motorcular yok değil.

Ama ne olursa olsun emniyet şeritleri zor durumlar içindir. Özellikle çevre yolu ve otoban yollarında özellikle özel halk otobüsleri, Öğrenci ve işçi servisleri ve şerefsiz araç sürücüleri aniden emniyet şeridine dalıyor. Ve biz motorcuları biçiyor. En çok ölümlerin olduğu yerlerden biri de buralardır. Ani emniyet şeridine dalmalar. Emniyet şeridine park etmeler.

 

Araçların motorculara dikkat etmesi gerekenler

Özellikle sivil polis araçları ve sivil araçlı kamu çalışanları emniyet şeridinde terör estiriyorlar. Yaklaşık 200 km hızla emniyet şeridinden giden sivil ekipler ve araçlar görüyoruz. Şimdi sivil polisler sivil oldukları için sivil araca biniyor kimse bilmesin diye. Sen polis olduğunu neden gösteriyorsun da yola dalıyorsun ışıklarını açıp. Amaç nedir acaba?

Yoksa resmi araç verilerdi size neden sivilsin. Yani sen gizlisin kendini açığa çıkarmamalısın. Çünkü bir çok terör örgütü ve kötü niyetli teröristler bu yol ile sizleri tespit edebilir. Dikkatli olalım hava atmaya gerek yok. Emniyet şeritlerine park etmiş araçlar ve önüne bakmadan emniyet şeridine giren salak motorcular duran araca vurup ya ölüyor ya zarar görüyor.

 

9- Kesinlikle kırmızı ışık ihlali yapılmamalı ve sarı ışık yanarken asla geçilmemeli

Moto kurye diyor ki kırmızı ışık hatalarından dolayı ölen motorcu sayısı çok fazladır. Özellikle kırmızı ışık yanarken kesinlikle geçmeyin. Yok yol boşmuş, yok kimse yokmuş diye düşünmeyin. Çünkü koşarak geçmeye çalışan yayalar veya çocuk arabası ile yavaş gelen bayanlar ve yayalar oluyor. Sen bunları görmüyorsun. Çünkü kafanda geçmek var kırmızıda.

 

Moto kurye olarak trafikteki sorunlarımız hakkında

Araç Sürücülerinin Yapmaması Gereken 10 Kural

Sakın ne olursa olsun kırmızıda geçme. Bu bir felaket olur. Birde kırmızıda geçtiği halde geçmedim diyen şerefsiz sürücüler var. Bunlar nasıl olsa kimse görmedi diye polisleri kandırıyordu. Şimdi mobeseler var. Ya Allah görmesi ve ids ne olacak. Siz hep edslerden korkuyorsunuz ceza kesecek diye geçmiyorsunuz. Peki Allah tealanın İlahi denetleme sistemi.

Gerçek hayatta seyir halindeyken moto kurye işinde sahada çalışırken bir çok olaylar ve durumlar ile karşılaşıyoruz. Kırmızı ışık yanarken arkamdan korna çalan özellikle minibüsçüler başta olmak üzere bir çok araç görüyoruz geç diye. Otobüs, minibüs ve taksiciler bu durumda en fazla hata yapan taşıtlardır. Bu üç sınıfa birde servis sürücüleri de eklenmiştir.

 

10- Özellikle ambulanslara yol verilmeli ve yol verirken hemen ambulans yoluna dalmamalı

Moto kurye sitesi ile son olarak ta bir çok sürücü ambulanslara yol vermiyor yada takmıyor yada duymamış gibi yapıyor. Yada en önde ambulansın arkadan sesi gelmesine rağmen öndekiler bir şey yapmıyor. Ancak senin arkana gelince sağa sola kaçıyor. Ambulansın sesini duyunca hemen şeridi terk et yaklaşmasını bekleme.

Ayrıca ambulans geçtikten sonra da aniden tekrar ambulansın arasına dalma. Bu motorcular için çok tehlikelidir. Aslına bakarsanız bu konu hakkında yazılacak aklımızda bir çok mesele ve kural var. Fakat her cezadan ve her önlemden önce insanın ilk önce vicdanı olması gerekiyor. Vicdanı olmayan insanlardan her şey beklenir.

 

Araçların motorculara dikkat etmesi gerekenler

Fakat normal yaşantısında vicdanlı olan insanlar trafikte vicdansız kesilen hep ilk kendini düşünen kimseye yol vermeden ilk kendi geçsin istene insanlar oluyor. Halbuki eve gidecek yada başka bir yere gidecek. Acelesi yok. Neden böyle iki yüzlü oluyorsunuz. Canavarlaşıyor. Haramdan, içki, kumar, zinadan korktuğunuz kadar yani kul hakkından korktuğunuz tamam.

Peki bu kadar neden trafikte yüzlerce insanın hakkını yediğinizi anlamıyorsunuz. İdrak etmiyorsunuz ve düşünmüyorsunuz acaba? Lütfen değerli insanlar hep kendinizi düşünmeyin. Trafikte azıcık olsun insan olun. Trafikte ne oluyorsunuz. Küfür edenler bağıranlar, çağıranlar, korna çalanlar, kavga edenler. Amacınız nedir? Nereye bu gidiş nereye kadar?

 

Araçların motorculara dikkat etmesi gerekenler

Araçların motorculara dikkat etmesi gerekenler çok önemlidir. Araba sürücüleri motosiklete nasıl dikkat etmeli? Trafikte araç sürücüleri motorlara nasıl dikkat etmeli? Motosikletli kuryelere nasıl davranmalı ve dikkat etmeli?

Trafikte araç kullananlar motorlu kuryelerin neyine dikkat etmeli? Araçlar motosiklete vurmamak için ne yapmalı? Araçlar motosikletleri nasıl fark etmeli? Otobüs, kamyon, tır, taksi, minibüs ve araçlar motorlu kuryeleri nasıl görecek?

 

Trafik içindeki araçlar kuryelere nasıl davranmalı

Bu yazımızı bir çok durumda araç sürücülerinin hatası yüzünden olan kazaların önlenmesi için yazıyoruz. Tabi bu yazımız kim tarafından daha da okunacak ve bu önlemler alınacak bilmiyorum. Trafikte motosikletlere nasıl dikkat etmek gerekiyor?

Zaten bu önlemeler okunsa da kimsenin takacağını da hiç sanmıyorum. Çünkü trafikte her insan canavara dönüşüyor. Fakat ne olursa olsun bir kişi bile okusa ve bu kurallara uysa bizim için yeterlidir. Çünkü biz buradan hayatın içinde olan şeyleri yazıyoruz.

 

Araçların motorculara dikkat etmesi gerekenler

 • Aynaları her zaman kontrol etmek Araca binmeden aynaları açmalı
 • Kapı açarken dikkat etmek
 • Sinyal vermeyi unutmamak
 • Araç sürerken telefon ile oynamamak
 • Ani hareket ve ani şerit değişmemek
 • Sapağı kaçırınca aniden sapağa girmeye çalışmak
 • Fazla hızlı gitmek
 • Makas atmak
 • Şeritte düzgün gitmek ve durmak
 • Takip mesafesini korumalı

 

1- Aynaları her zaman kontrol etmek Araca binmeden aynaları açmalı

Araç ile hareket etmeden yola çıkarken aynalara bakmalı. En önemlisi yolda seyir halinde iken aynalar ara sıra kontrol bakışı yapmalı. Hele sağa sola dönerken mutlaka aynalar kontrol edilmeli. Çünkü motosikletleri görmek aynadan daha zor.

 

2- Kapı açarken dikkat etmek

Araca binerken hemen kapıları açmadan aradan motorcu geliyor mu yada başka araç geliyor mu bakmalı. Araçtan inerken özellikle tek şeritli dar sokaklarda mutlaka kapı açarken dikkat etmelidir. Çünkü motorcular aralardan gitmek zorundadır. 

 

3- Sinyal vermeyi unutmamak

Özellikle sağa sola dönerken ve şerit değişirken sürücülerin yüzde sekseni diyelim sinyal vermezler. Yada yanlış tarafa sinyal verirler. Aniden sağa sola dönerler. Bu durum arkadan gelen motorcular için çok tehlikelidir.

 

4- Araç sürerken telefon ile oynamamak

Son yıllardaki motor kazalarının başında telefon ile oynamak geliyor. Artık telefon ile konuşmak daha iyi bir durum oldu. Telefon ile oynayan biri motorcuları ve diğer araçları ve yayaları görmesi imkansız olur. Ve kaza ve ölüm. Yapmayın bunu.

 

5- Ani hareket ve ani şerit değişmemek

Araç sürücülerinin yaptığı yanlışların başında aniden durup dururken şerit değişmesi ve ani hareketler ile araç sürmesi geliyor. Her ani hareket sağa sola kırmak motorlar için ölüm demektir. Bizler arkadan sizi izliyoruz ani hareketlerinizi hesap edemiyoruz.

 

Araçların motorculara dikkat etmesi gerekenler

Moto kurye çalışanları olarak trafikte ne yapmalıyız?

6- Sapağı kaçırınca aniden sapağa girmeye çalışmak

En fazla kaza oranı olan konu budur. Sürücüler bir sapağa en soldan en sağa girmeye çalışması ölümdür. Çünkü lodoslama yola dalıp iki üç şeritten gelen araçlar için ve özellikle motorcular için ölümcül bir hareket oluyor. Sapağı kaçırınca bir sonrakinden dönün lütfen.

 

7- Fazla hızlı gitmek

En fazla kaza oranı gene hız meselesidir. İnsanlar nedense hiç acil işleri olmasa bile bir an önce eve gitmek yada bir yere gitmek için aşırı hız yaparlar. Aşırı hız felakettir. Motorlu kuryeler için ise ölümcül bir risktir.

 

8- Makas atmak

Seyir halinde iken giden araçların yolda makas atarak gittiklerini görürüz. Bu durum biz motorcular için çok tehlikelidir. Çünkü aniden makas atınca bizi asla görmezler ve ezip geçerler. Makas atan insanlar zaten insan değildir. 

 

9- Şeritte düzgün gitmek ve durmak

Trafik akarken yolda giden araçların şerit hizasında değil de çizgilere basarak yada iki şeridi ortalayarak gittiklerini görürüz. Bu tipler çoktur. Her kes kendi şeridinde ve düzgün bir şekilde gitmeli ve trafik olunca da arka arkaya durmalı. Çünkü bizler aradan geliyoruz.

 

10- Takip mesafesini korumalı

En fazla kaza oranı ve risk konusu takip mesafesidir. Günümüz sürücüleri seyir halinde ve yoğun trafik içinde araçların dibinden gider ve çok yaklaşır. Hele motorcuların dibinden gitmek yanlıştır. arada hem bizim hem araçlar için mesafe bırakılmalıdır.

 

Araçların motorculara dikkat etmesi gerekenler

Araçların motorculara dikkat etmesi gerekenler yazımızı burada bitiriyoruz. Bu konuda daha yazacak çok şeyler var. İnşallah bu konuda insanlar dikkat ederler Çünkü her gün bizler ölüyoruz. Bizlerde insanız. Biz sizin gibi değiliz. Dikkat edelim.

 

Motorlu kurye hizmetimiz ile ilgili daha fazla ayrıntılı bilgi ve destek almak için;

https://www.motokurye.org/motorlu-kurye sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Moto kurye zamanı zaman dolmadan taşıyoruz

Moto Kurye İle – Zamanı Taşıyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Call Now ButtonTıkla Ara - 0555 278 23 30
× CANLI KURYE