Ehliyetsiz Motor Kullanma Cezası Nedir?

Moto Kurye Ehliyetsiz Motor Kullanmak

Ehliyetsiz motor kullanmak bu kurye işinde çok yanlıştır

Moto kurye olarak söylüyoruz ki, ehliyetsiz motor kullanmak ne gibi sorunlar oluşturuyor. Çoğu kişi bu zamanda ve hele bu şehirde on ile on beş yaşına kadar motor sürmeyi öğrenen bu gençler ehliyetsiz motor sürüyorlar. Bu da büyük sorunlara ve olaylara neden oluyor.

Ehliyetsiz motor kullanmak motorlu kuryeler için çok yanlış bir olaydır. İlk olarak kesinlikle ehliyet almamız gerekiyor. Çünkü trafiğe ilk çıkmadan önce ehliyet sahibi olmak şarttır. Şimdi diyeceksiniz ki ne alakası var. Motoru ehliyet mi sürüyor diye bize yakınıyorlar.

 

Ehliyetsiz motor kullanmak çok tehlikeli ve cezadır

Motosiklet ile ilgilenen gençler şimdilerde erkenden motor sürmeyi öğreniyorlar. Bu açıdan zor durumda kalır. Motosikleti acaba ehliyet mi sürüyor diye itirazları hakkında sorun oluyor.

Evet ehliyet sürmüyor fakat trafikte bir olay ile karşılaştığınızda ehliyetiniz olması gerekiyor. Kaza olduğu zaman başınız derde giriyor. Birde şimdilerde gençler 16 yaşında ehliyet alabiliyor.

 

Ehliyetsiz olarak motosiklet kullanmanın cezası 2020

Ehliyetsiz şekilde motor kurye kullanmanın cezası 2020 yılı olarak sürücüye 2,473 lira ve ruhsat sahibine 2,473 liradır. Birde artı extra olarak motosiklet bağlanır ve mahkemeye sevk edilir. 15 gün erken ödeme yapılırsa yüzde 25 indirim mevcuttur.

O zaman bu tutar 1,854 liraya düşmektedir. Şimdi aşağıda size 2020 yılı itibari ile yeterli ehliyet olmadan motosiklet kullanırken yakalandığınız aman kesilecek ceza nedir, ve indirimli ödeme listesini sunuyoruz. İleride bu liste güncellenecektir.

 

  • Ehliyetsiz araç kullanma cezası araç sahibi  2.473 lira
  • Ehliyetsiz araç kullanma cezası araç sahibi 15 günde ödenirse 1.854 lira
  • Ehliyetsiz araç kullanma cezası araç sahibi değilse 4.946 lira
  • Ehliyetsiz araç kullanma cezası araç sahibi değilse 15 günde ödenirse 3.709 lira

 

Moto Kurye Hizmeti Nereye Kadar Gider?

 

İstanbul moto kurye her zaman ehliyetli kişi kullanır

Ehliyetsiz araç sürmek ve motor sürmek düşük motosiklet ehliyetini 16 yaşında artık alıyorlar. Sonra 17 yaşına gelince bir üstü ve 18 yaşına gelince hepsini alabiliyorlar. Fakat şimdilik böyle. İleride değişecek mi? bakalım.

Yani 2020 yılına gireceğimiz şu günlerde motosiklet ehliyetleri motor büyüklüğüne göre yeniden ayarlandı. Bu durum artık daha da düzenlendi. Ehliyetler hakkında değişiklik mevzuatı hakkında meseledir.

 

Ehliyetsiz motor kullanmak cezası çok yüksektir

Bizim zamanımızda A2 ehliyet bütün motorları kapsamaktaydı. Şimdilerde bu düzenleme değişti ve A, A1, A2, M ehliyet olarak düzenlendi. Biraz karışık oldu. Bu konu ile ilgili size buradan bilgi yazarım fakat hepsi İnternette var. 

Bunların değişme olanağı olduğu için ilerleyen zamanlarda yanlış bilgi vermek istemiyorum. Fakat mesele şu ki artık motosikletlerin motor büyüklüğüne göre ehliyet soruluyor. Bu konulara artık daha rahat ve daha kolay şekilde yola bakınız.

 

Motor kurye hizmeti ile ehliyetsiz asla kullanmayın

Ehliyetsiz motor kullanmak sürücü için çok yanlıştır. İlk olarak ehliyetsiz kaza yapınca haklı da olsanız haksız duruma düşersiniz. İkinci olarak yaramalı ve ölümlü kazalarda büyük cezalar alırsınız. 

İstanbul içinde sonu hapis ile biten durumlar ve bir çok maddi olay daha yüksek olmaktadır. Üçüncü olarak kaza falan olmadan trafikte giderken böyle yakalandığı zaman bunun büyük bir cezası var. 

 

Ehliyetsiz motor kullanmak her zaman hatalı sayılır

Bu cezalar artık motosiklet fiyatı kadar yüksek olabiliyor. Bu açıdan her yönden de size büyük sıkıntı yaşatır ehliyetsiz motor kullanmak. Siz siz olun ne olursa olsun ehliyet alın rahat edin.

Servisi ile hem motosiklet kullanana hemde sürücüye ayrı ayrı cezalar. Motorlu kurye olarak buna dikkat etmeli. Bir bakıma bu daha iyi olsa da bu kadar teferruatın gereksiz olduğuna inanıyorum.

 

Moto kurye olarak sürücü kursları ve ehliyet almak

Moto kurye olarak sürücü kursları ve ehliyet almak. Nasıl motor ehliyeti alabilirim? Motosiklet ehliyeti nasıl alınır? Motor ehliyet sınıfları hangileridir? Motorcular hangi ehliyeti almak zorundadır?

Motorlu kuryeler hangi ehliyeti alır? Hangi ehliyet sınıfı hangi motosikleti kullanır? Ehliyet almak zor mu? Motosiklet ehliyeti almak için nereye baş vurmalıyım? Motor ehliyetleri hangileridir?

 

Motosiklet ve kuryelik için istenilen ehliyet ve sınıfları neler, hangileridir?

 

1- A-1 sınıfı ehliyet

2- A-2 sınfı ehliyet

3- A sınıfı ehliyet

4- M sınfı ehliyet

 

1- A-1 sınıfı ehliyet nedir?

Bu sınıf ehliyet almak için 16 yaşını tamamen doldurmanız gerekiyor. Yani 17 yaşına basmanız veya gün almanız lazım. Peki bu sınıf acaba hangi motosikletleri kullanır? Bu sınıf 0- 125 motor gücüne sahip motorları kullanır. Yeni çıkan 50 cc motosikletler var 45- 50 km hızı geçmeyenler.

 

2- A- 2 sınıfı ehliyet nedir?

En fazla olması gereken ehliyet sınıfı. Zaten 2016 yılından önce alınan tek ehliyet. Ve tüm motorları kullanır. Bu yıl önce alanlar zaten hakları hala saklıdır. 2016 yılından sonra ise 0- 500 cc arası motosikletleri kullanabilir. A-2 ehliyeti alma yaşı ise 18. Bu yaşı doldurmanız gerekmektedir.

 

3- A sınıfı ehliyet nedir?

A sınıfı ehliyet artık tüm motosikletleri kullanılan ehliyet sınıfı oldu. Önceden A-2 olan bu sınıf şimdi A oldu. Bu ehliyeti almak için 20 yaşını doldurmanız ve iki yıl A-2 ehliyete sahip olmanız gerekiyor. Yada şart aranmadan 24 yaşını doldurmanız gerekiyor.

 

4- M sınıfı ehliyet nedir?

Bu sınıf ehliyet yine gereksiz bir sınıftır. Kara yoluna en küçük motorlu bir araç ile çıkmak için bu ehliyet alınır. Moped yada motorlu bisiklet denilen araçlar yani mobilet gibi kullanmak için alını. Sadece 50 cc olan iki, üç ve dört tekerlekli araçları kullanır.

 

 

Moto kurye Yeni ehliyet sınıfları nedir

Moto kurye Yeni ehliyet sınıfları nedir?

 

Moto kurye olarak sürücü kursları ve ehliyet almak

Bu günde sizlere önem bir konudan bahsetmek istiyoruz. Motor kurye ehliyeti nereden, nasıl alınır? Sürücü kursları ve ehliyet almak konusu. 1990 lığını motosiklet kullananların yüzdesi doksan dokuzu ehliyet sahibi olduğunu.

Daha sonra bu durumun önemini neredeyse bu oran zamanla artmaya başladı. Ancak, 2020 yılında yaklaştığımız şu anda zamanlarda üzgünüz ki hala bu oran yani ehliyet sahibi olan şirketler ile birlikte değişiyordu.

 

Kurye olarak sürücü kursları ve ehliyet almak

Bütün piyasadaki motor sayısı arasında sayı fark var. Yani ehliyet sahibi olanlar hala orada oranın çok altında olanlar. Hala Avrupa standartlarının çok gerisindeyiz. Motosiklet için sürmek ehliyeti faktörü çoktur.

Bundan yıllar önce aynı tarih süre sürücü kursları hepsi motosiklet ehliyeti olmamıştı ve o zaman sadece A2 ehliyeti vardı. Hiç bir sürücü kursunun motosikletiyle alakası yoktu. Hatta biz kendimiz kendimiz kendi motorumuz.

 

Ehliyetsiz motor kurye hizmetinde ehliyetin önemi nedir?

Hocalara biz motorunu nasıl sürülür diye öğretiyorduk. Şimdilerde de bu olay hala değişmedi, biraz ileriye doğru yönlendiriliyor görüyoruz. Daha önce hiç sürücü kurslarının kendilerine ait motosikletleri var.

İş olarak ama tabi ki bazılarının durumu farklı. Fakat eğitimleri hakkında hiç bir şeyleri yok maalesef. Bundan önce sadece ehliyet alabilmek için kuruma giden adaylar hiç bir şey öğrenmeden ehliyet sahibi oluyor.

 

Sürücü kursları nasıl ve ne zamana kadar ehliyet veriyor?

Sürücü kursları şu anda ehliyet alacak adaylara eğitim süresi boyunca hiç bir eğitim almadan. Verenler ise çok az. Çünkü hiç bir sürücü kursu motosikletten anlayan bir hocaya ücretli bir ücret vermeyi fazla masraf olarak görüyor.

Sürücü kursları ve ehliyet almak için bundan dolayıda sürücü kurslarında motordan anlayan kimse bulunmuyor. Binek araç hocaları aynı zamanda motorlar ile de ilgileniyor. Buda eğitim seviyesini ve bilinç seviyesini çok düşürüyor. 

 

Motorlu kuryeler trafikte asla ehliyetsiz dışarı çıkmamalı

Ehliyet almak için motosiklet sürücüsüne verilmeyen eğitim olmadığından sınavdan geçen kazanıyor. E zaten motora binmesini de biliyor. Bizler böyle ehliyet alan sürücülerin trafiğe çıkmasına karşıyız.

Belli bir eğitimden geçipte asla olmazsa öncelikli konuların ve yönlendirme tekniklerini yani işin özünü isteğinizde inanıyoruz. Bunları öğrenmeden sadece motor süren bu elamanlar hem trafikte.

 

Motor kurye olarak sürücü kursları ve ehliyetsiz olmak

Bu zamanda işte kendisinin yalan yanlış ne öğrendiğine kalıyor. Sürücü kursu ve ehliyet almak artık çok kolay. Kurslar acaba ne kadar eğitim veriyor. Tabi ki bu durum çok az.

Sektöründe izim sektör içinde şu ana kadar görüyoruz ki hiç vermiyorlar. Zaten bilmiyorlar ki. Bizim piyasa içinde özellikle kazaya sebebi hemde başkalarının hayatlarını hep tehlikeye atıyorlar.

 

Moto Kurye - 0555 278 23 30

MOTO KURYE HİZMETLERİ – 0555 278 23 30

Bir cevap yazın

Call Now ButtonTıkla Ara - 0555 278 23 30
× CANLI KURYE