Motorlu Kurye Olmak İçin Ne Yapmalıyım

Motorlu Kurye Olmak İçin Ne Yapmalıyım

Motorlu Kurye Olmak İçin Ne Yapmalıyım Yazı Dizimizin Sonuncusu Üçüncü Yazımız

Motorlu Kurye olmak için ne yapmalıyım yazı dizimizin sonuncusu ile sizinle karşı karşıyayız. Bizler elimizden geldiğince karşılaştığımız sorunları dile getirmeye çalıştık. Bu konuda bilinçli insanlar yetişmesi için elimizden geleni yapıyoruz. 1995 yılından bu zamana kadar yaşadıklarımızdan ve bu zaman içinde hayattan edindiğimiz tecrübelere dayanarak bunları yazıyoruz.

1-) Ehliyet almalıyım

2-) Kask kullanmalıyım

3-) Motor sürmeyi öğrenmem lazım

4-) Eldiven, dizlik, mont, bellik kullanmalıyım

5-) Motosiklet tecrübesine sahip olmam lazım

6-) İstanbul içini iyi öğrenmem lazım

7-) Kaliteli, az yakan, çok arıza yapmayan motor almalıyım

8 -) Trafik kurallarına uymalıyım

9-) Motosiklet ile değişik hareketler yapmamam lazım

10-) Sakin ve düzgün sürmeliyim 

11-) Sabırlı olmalıyım

12-) Dikkatli olmalıyım

13-) Trafikte kimseye zarar vermemeliyim

14-) Müşterilere kibar davranmalıyım

15-) Güzel konuşmalıyım

16-) Aldığım emaneti korumalıyım

17-) Yalan konuşmamalıyım

18-) Yağmurluk bulundurmalıyım

19-) Motorun bakımlarını yaptırmalıyım

20-) Fazla hız yapmamalıyım

21-) Efendi ve dürüst olmalıyım

22-) Karekterli olmalıyım

23-) Diğer sürücülere yardım etmeliyim

24-) Diğer motosikletlilere yardım etmeliyim

25-) Haram kazanmamalıyım 

26-) Evraklarım tam olmalı

17-) Motorlu Kurye Olmak İçin Yalan Konuşmamalıyım

Özellikle bizim piyasada maalesef yüzde doksanı hatta daha fazlası yalan konuşan kuryelerden, Moto kurye firması sahipleri ve telefona bakan sekreterler çok yalan konuşuyorlar. Müşteri aradığı zaman o işi almak için kırk takla atan firmalar, yalan konuşarak o işi alma derdinde. Özellikle paket alım ve teslim saatleri konuusnda çok yalan konuşuluyor. Bu konuda ben şahsen çok üzüntülüyüm. Beni müşteri aradığı zaman gelebileceğim ve teslim edebileceğim zamanı söylerim. Yoksa alamam derim. İş ne kadar yüksek olursa olsun yalan konuşmam. Sizde konuşmayın.

18-) Yağmurluk ve çizme bulundurmalıyım

Bizim mesleğin en kötü yanı dışarıda olmamız ve yağmurda çamurda çalışmak zorunda olmamız. Bu yüzden ister yaz aylarında olsun isterse kış aylarında olsun her zaman hazırlıklı olmalıyız. Motosikletimizin arka çantasında her zaman yaz kış yağmurluk ve çizme bulundurmak zorundayız. Çünkü ne zaman yağmurun yağacağı tahmin edilsede çoğu zaman sağnak yağışlar ve kısa yağışlar olsun bizi yolda yakalıyor. Bu durumda hemen bir köpri yada üst geçit altında yağmurluğumuzu giyip çizmemizi giyip devam etmeliyiz.

19-) Motorun bakımlarını yaptırmalıyım

Bizler günde en az 100 km ile 500 km arasında yol yapan seyyahlarız. Bir günde en kısa mesafemşz bile çok uzun. Bundan dolayı bu tempoda motosikletlerimiz insan yapımı kul yapımı olduğu için her geçen gün yıpranmaktadır. Bundan dolayıdır ki zamanında motosikletlerimizin bakımı yapmalıyız. Yağını suyunu her sabah kontrol ederek işe çıkmalıyız. Lastiğini ve zincirini kontrol etmeliyiz. Zinciri yağlamalıyız. Eğer bunu yapmazsak uzak mesafelerde yolda kalırız. Motosikletimiz bozulur. Buda bizim için daha kötü olur.

20-) Fazla hız yapmamalıyım

Bizim ğiyasada bu işi yapan elemanlar trafikte hızlı gitmeye çalışır. Yukarıda da dediğimiz gibi sağa sola kırarak aniden şerit değiştirerek hızlı gittiklerini zannederler. Halbuki hızlı gitmek 200-300 km ile gitmek değildir. Hızlı gitmek hzı yapmak değil seri ve düzgün bir şekilde sürüş yapmaktır. En kısa yoldan en kolay adrese ulaşmalı ve boş yollarda belirli hıza çıkmalıyız. Zaten İstanbul içinde bu hızlara ulaşmak çok zor. İstanbul trafiğinde her han her şey önünüze çıkacağından fazla hız hiç iyi değildir. Heler her kes için tüm şoförler için geçerlidir.

21-) Efendi ve dürüst olmalıyım

Yıllardır bu sektör içinde trafikte başımıza bir çok olaylar geliyor. Olmamsı gereken şeyler yaşanıyor. Özellikle yüzde yüz haklı olduğunu zamanlarda haksız çıkmak çok zorunuza gidiyor biliyorum. Bazen bilerek bazen bilmeyerek sürücüler size kaza yaptırıyor yada vuruyor. Yada önünüze çıkıyor. Siz ya son anda duruyorsunuz yada vuruyorsunuz. Özellikle kaza olmadan atlatma zamanında ve küçük kazlarda dikkat edelim. Özelikle sürücülerin yanında çoluk çocuğu varsa küfür etmeyelim. Kavga ve döğüş etmeyelim .Dikkatli olalım efendi olalım.

22-) Motorlu Kurye Olmak Karekterli olmalıyım

İnsanlar ne olursa olsun karakterli olması gerekir. İnsanda en büyük meziyet karaktersiz olmaktır. Yalan konuşmak, yılışık olmak, hırsızlık yapmak, müşterilere bayanlara sarkmak çok kötü olaylardır. Bazı insanlar var ne yaparsanız yüzü kızarmaz işte onlardan olmalayım. Karekterli ve düzgün bir insan ilk başta kaybetmiş gözüksede hem Allah nazarında hem de toplum nazarında sonradan kazanacaktır. Bizde işimizde karekterli düzgün çalışarak her zaman orta derece de bir yol tutturmalıyız. Bu insanlık için de çok önemlidir. Kaliteli insan kaliteli toplumdur.

23-) Diğer sürücülere yardım etmeliyim

Tek tavsiyem arkadaşlara bu konuda diğer araçlarada yardım edelim. Bizler kendi dalımızdaki araçlara yani motosikletlere yardıme diyoruz. Fakat genelde yolda kalmış bozulmuş bir araç gördüğümüz zaman durmuyoruz. Tabi ki duran arkadaşlar var ama genelimiz durmaz. Benim de bir kaç defa yardım ettiğim araç vardı. Mesela benzini bitmişti. Benzin alıp gelmiştim. Ne olursa olsun yolda kalanlara yardım etmek dinimizin gereğidir. Aynız amanda insanlık vazifenizdir. Elimizden gelene kadar yolda kalan diğer araçlara yardım edelim.

24-) Diğer motosikletlilere yardım etmeliyim

Biz motorlu kurye sürücüleri ne olursa olsun ne kadar kötü olursa olsun başka sürücülere yardım ederiz. Bu konu bizişm en başarılı olduğumuz tarafımızdır. Yolda durmuş, kaza yapmış yada tartışan bir motorcu gördüğümüz zaman hemen gelen geçen motor sürücüleri durur ve yardım etmeye çalışır.Elinden geleni yapar. Motor arızalanınca yapmaya çalışır. Bozulunca seni çekmeye çalışır. Yedek parça varsa verir. İşte bu konuda herkesin başına böyle olaylar gelmiştir. Yolda kalmış tüm motorculara yardım etmeye devam edelim.

25-) Haram kazanmamalıyım

Evet en önemli meselerden biri bu konudur. Bu konuyu sona yazmamız bunun önemsiz olmamasından değil sıra gelmemesinden dolayıdır. Bizler çalışırken ne olursa olsun haram yoldan para kazanmamalıyız. Çünkü iki teker üstündeyiz. Ve Allahu Teala bunu bize çıkartıyor. Müşterilerden yalan konuşarak fazla ücret talep etmeyelim. Paket ve ağır olan işlerde hakkı olan fiyatın üstünde fiyat almayalım. Başkasının müşterilerine ve işlerine göz koymamalıyız. Kazancımızı helal yönden harama bulaşmadan kazanmalıyız.

26-) Evraklarım tam olmalı

Bu konuda son olarak sayabileceğimiz 26 madde evraklarımızın tam olmasıdır. Tabi belki söylenecek daha çok söz ve maddeler olabilir. Fakat ben bu kadarını yazabildim. Trafikte motor sürmeden önce trafik ile ilgili evraklarımın tam olmasına çok dikkat göstermeliyim. Özellikle ruhsatımın olmasına, plakamın olmasına daha sonra özellikle trafik sigortamın olmasına ve gününün geçmemesine çok dikkat etmeliyim. Kaza anında çok önemlidir. Daha sonra motorumun muayenesini yaptırmalıyım. Özellikle de ehliyetim kesinlikle olmalıdır.

Motorlu Kurye Olmak İçin Neden bu işi yapmamalıyım

Çünkü dediğimiz gibi kaza oranımız çok yüksek. Sakat klma riskimiz çok yüksek. Vefat etme oranımız çok yüksek. Tabi ki kader Allah Tealanın elinde. nerede öleceğimiz belli. Bazı şeylerden kaçarak ölümü erteleyemeyiz. Öylede böylede öleceğiz. Ama daha düzenli ve düzgün bir işte çalışmak daha akıl karı bir olay olarak görüyorum. Çünkü bu işte sizin hatanızdan çok dış etkenden dışardan gelen hatalar sizin canınıa mal olabilir. Ayrıca bu işte sinir, sitres hat safaya çıkmakatdır. Bir şeyi yetiştiemeye çalışırkenki durumunuz çok önemlidir.

Motorlu Kurye Olmak fakat genede bu işi mutlaka yapacağım derseniz

Burada yazdığımız bu konulara uymanızda sizin için fayda vardır. Her ne olursa olsun ne yaparsak yapalım işimizi en iyi derecede yapmaya çalışalım. Dürüst ve ilkeli bir şekilde çalışalım. İnsanlar içinde çok değişik binlerce değişik karaktere sahip bireyler mevcuttur. Hepsinin özellikleri düşünceleri farklı yapılardadır. Her kese davranırken çok dikkatli konuşurken de uslubumuza dikkat ederek konuşalım. Çünkü karşı tarafın bize ne tepki vereceğini bilmiyoruz. Her düşünceye sahip insanların arasında olduğunuzu unutmayın.

Motorlu Kurye Olmak için son olarakta size söyleyeceğim aile konusuna çok önem verin

Motorlu Kurye Olmak için ne olursa olsun para, mal, mülk, hırs peşinde olmayalım. İlk başta her şeyin başı Rabbini tanımak ve daha sonrasında ise sağlık gelmektedir. Sağlık olmadıktan sonra hiç bir şeyin hükmü yoktur. İnsan sağlığı elden gidince Dünya bile umrunda olmuyor. İlk önce sağlık. Bu dünye için hiç bir şeye değmez. Daha sonrada akrabalık ve aile geliyor. Ailenize değer verin çünkü her zaman ilk yanınızda olacak kişiler ailenizdir. Aile bağları güçlü olursa yaşama gücünüzde daha güçlü olur. Unutmayın sevinçler paylaşarak büyüt. Dertler paylaşarak azalır. 

Call Now ButtonTıkla Ara - 0555 278 23 30
× CANLI KURYE