29 Ekim Bayramı

29 Ekim Bayramı

29 Ekim Bayramı Cumhuriyet Bayramı

Bu gün 29 Ekim 2019 Salı günü. 29 Ekim Bayramı. 29 Ekim 1923 Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurulduğu yılın 96 ncı yıl dönümü. Tabiki bir devletin yıkılıp başka bir devletin kurulması ile ilgili 96 yıldır kutlanan bir bayram. Cumhuriyet bayramı. Monorşi sisteminden cumhuriyet sistemine geçiş günü. 600 yıllık Osmanlı imparatorluğu‘nun yıkılıp Türkiye devletinin kuruluşunun yıldönümü. İnsanlar yeni bir devletin yeni sınırların oluşmasını ve yeni devetin kurulmasını tabki kutluyorlar. Bizde bu konu hakkında günün anlamınıa binaen bir makale yazalım dedik.

Cumhuriyet bayramı hakkında

29 Ekim 1923 yıında şu anda devam eden Türkiye Cumhuriyeti ilan edildi. Mustafa Kemal Atatürk tarafından ilan edilen bu devlet şu anda halen 2019 yılı 29 Ekim tarihi itibari ile 80 milyonu geçmiş bulunmakta. Tabi ki o zaman ki nüfusu ile şu andaki nüfusu arasında büyük gelişme var. İnsanlar bu günü resmi ve gayri resmi olarak kutluyor. Devlet bazında resmi törenler ile resmi dairelerde ve tüm okullarda şiirler ile törenler ile kutlanıyor. Konuşmalar yapılıyor ve saygı duruşu ile çiçekler sunuluyor.

29 Ekim 1923 de ne oldu

29 Ekim 1923 yılında 600 yıllık tarihi olan kültürü olan ve gelenekleri olan bir devlet yıkıldı. 1299 yılında Osmangazi tarafından kurulan ve üç kıtaya sahip olan bir koca imparatorluk yıkıldı. Avrupaya medeniyeti öğreten kültürü öğreten bir medeniyet yıkıldı. 100 den fazla enik kökenin mutlu ve mesut içinde bir arada yaşadığı sınırları şimdiki Türkiye sınırının en az 10 katı büyüklüğünde olan kocaman büyük bir imparatorluk yıkıldı. Şu andaki devlet sınırımız kabul ederek Türkiye Devleti kuruldu. Her türlü düşmana rağmen de 96 yıldır devam ediyor.

29 Ekim Bayramı Kutlamaları

Evet bu tarih 96. yılı kutlamaları. 100 üncü yıla çok az kaldı. Fakat insanlar hala bu günü sevinç ve çoşku içinde kutlarken 600 yıllık bir tarihin bir anda çöküşünü kutluyorlar. Birde geçmişi düşünmeden hatta bazı insanların hatırlamak bile istemeden ve kötü sözler söylemesi insanı gerçekten üzüyor. Çünkü bize bu memleketi bu toprakları onalrdan kaldı. Onlar bu zamana kadar getirdi. Atalarımızdan binlece kez Allah razı olsun diyor dualarımızı onlardan eksik etmiyoruz. Bizde bu günde moto kurye olarak her kese selam olsun diyoruz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Call Now ButtonTıkla Ara - 0555 278 23 30
× CANLI KURYE