Motor Kurye Olmak İçin Ne Yapmalıyım

Motor Kurye Olmak İçin

Motor Kurye Olmak İçin Ne Yapmalıyım İkinci Yazı Dizimiz

Motor Kurye Olmak İçin Ne Yapmalıyım yazımızda sizlere şu ana kadar 7 maddeyi sizlere daha önceki üç makalemizde yayınlamıştık. Bu yazılarımız 300 kelimelik kısa makale halinde yayınlamıştık. Şimdi sizlere bundan sonraki maddeleri hepsini buradan açıklayarak yazı dizimize son vermek istiyoruz. Çünkü aynı kelemelerde yazı yazmak spam sebebi olabiliyor.

Son çıkan uygulamaların piyasa üzerinde olumsuz etkileri oluyor

Normal şartlarda aşağıda yazan maddeler her motosiklet kullanan bireylerde olması gereken vasıflar olmalıdır. Fakat her motor kullanmayı öğrenen şimdilerde kurye olabiliyor. Hele son çıkan saçma sapan uygulamalar artık bu işi ele ayağa düşürdü diyebiliyoruz. Bu yüzden önüne gelen motorunu alıp bir uygulamaya kaydoluyor. Bu uygulamalarda sayısı artması için her kesi alıyor.

Motor Kurye Olmak Kaliteli sürücü sayısı git gide daha da düşüyor

Üzülerek söylüyorum ki piyasada artık kaliteli sürücü kalmadı ve çok azaldı. Bu uygulamalar ne sigorya yapıyor, ne masraf yapıyor ne de başka bir şey. Hiç bir şeye karışmadan uygulama üzerinden sadece iş veriyor ve yüzde alıyor. Motorcu kimmiş ne olmuş nasıl kullanır hiç önemli değil. Motorunu alan kapmış bu işe koşuyor. Neyse biz konumuza gelelim. Kaldığımız yerden devam edelim.

1-) Ehliyet almalıyım

2-) Kask kullanmalıyım

3-) Motor sürmeyi öğrenmem lazım

4-) Eldiven, dizlik, mont, bellik kullanmalıyım

5-) Motosiklet tecrübesine sahip olmam lazım

6-) İstanbul içini iyi öğrenmem lazım

7-) Kaliteli, az yakan, çok arıza yapmayan motor almalıyım

😎 Trafik kurallarına uymalıyım

9-) Motosiklet ile değişik hareketler yapmamam lazım

10-) Sakin ve düzgün sürmeliyim 

11-) Sabırlı olmalıyım

12-) Dikkatli olmalıyım

13-) Trafikte kimseye zarar vermemeliyim

14-) Müşterilere kibar davranmalıyım

15-) Güzel konuşmalıyım

16-) Aldığım emaneti korumalıyım

17-) Yalan konuşmamalıyım

18-) Yağmurluk bulundurmalıyım

19-) Motorun bakımlarını yaptırmalıyım

20-) Fazla hız yapmamalıyım

21-) Efendi ve dürüst olmalıyım

22-) Karekterli olmalıyım

23-) Diğer sürücülere yardım etmeliyim

24-) Diğer motosikletlilere yardım etmeliyim

25-) Haram kazanmamalıyım 

26-) Evraklarım tam olmalı

 

8 -) Motor Kurye Olmak İçin Trafik kurallarına uymalıyım

Daha önce yukarda ilk yedi maddeyi yayınlamıştık. Şimdi sekizinci maddeden devam ediyoruz. Evet trafik kuralalrına uymalıyım. Kesinlikle trafik kuralalrına uymalıyız. Bunun iki nedeni var. Birincisi kaza anında can kaybında hatalı olduğumuzda çok canımız yanar. İkincisi ise maddi olarak gelen cezalardan çok canımız yanar. Özellikle kırmızı ışık ihlali ölüm riski taşıyor. Çok dikkat etmeliyiz. Özellikle motorcuların yaptığı, ters yönden gitmek, kırmızı ışık ihlali, kask takmamak, an sağa sola şerit değiştirme çok tehlikeli durumlardır.

9-) Motosiklet ile değişik hareketler yapmamam lazım

Özellikle eline hemen motosiklet alan hareket yapmayı kafa kaldırmayı öğreniyor. Daha binmesinin inceliklerini öğrenmeden başka işlere kalkışıyor. Biz bu işten ekmek kazanmak istiyorsak böyle şeylere bulaşmamamız gerekiyor. Çünkü bu hayati ölümcül tehlikedir. Mesela tek teker kaldırmaya çalışmak hele trafikte ölümcül risktir. Bir de direksiyonu bırakıp motor sürüyorlar bu daha tehlikelidir. Yada trafikte acayip akrobasi hareketleri yapaak. Ve daha bir çok yanlış şey var. Birde motora iki kişiden fazla binmek çok yanlış olaylar.

10-) Sakin ve düzgün sürmeliyim

Evet trafik içinde görüyoruz. Çoğu sürücüler deli gibi motosiklet kullanıyor. Sanki arı sokmuşta sağa sola saldırıyor. Bir oraya bir buraya sağa sola dalıyor. Birde ani bir olayda heyacanlanan eli ayağı tutuşan elemanlar var. Yani önüne ani fren yapan araba yada insan atlaması hayvan çıkması gibi durumlarda elleri ayaklarına karışıyor. Motor kullanırken sakin ve düzgün bir şekilde akışa göre kimseye zarar vermeden hızlı ve seri bir şekilde gitmek gerekir. Özellikle pizzacı ve hamburberci tarzı motorcuları çok sakat sürüyor.

11-) Sabırlı olmalıyım

Trafikte çalışıyorsanız ve hele de İstanbul trafiğinde akşama kadar boğuşuyorsanız çok sabırlı olmanız gerekiyor. Bu hem biz moto kuryeciler için hemde tüm trafikteki şoförler için geçerlidir. Fakat bunu yapan sabırlı olan daha kimseyi görmedim. Yüzde yüz trafikte bile 10 cm için şerit değiştiren mahluklar var. Bizim piyasada ise bir dakika bile bir ışıkta yada sıkışık yerde beklemeye tahammülü olmayan elemanlar var. Sabır yoksa hiç bir şey yok demektir. Her şeyin başı ilk önemli olan kural her şeyde sabırdır. Sabırlı olalım arkadaşlar.

12-) Dikkatli olmalıyım

Evet özellikle bizim piyasa trafikte çok dikkatli olması gerekiyor. Çünkü gözünü kırptığın anda önünde bir araç yada başka bir şey beliriyor. Özellikle İstanbul trafiğinde sürücü insanları motorları araçtan saymıyorlar. Bundan dolayı siz ana yoldan giderken nasıl olsa kaçarlar diye bilerek üzerinize kırıyorlar. Yada sinyal verdikleri halde sizi sıkıştırıyorlar. Dikkat şart. Birde özellikle otoban ve büyük caddelerde artık eşya satan insancıklar birden önünüze çıkabiliyor. Dikkat edin. Özellikle geceleri karşıdan karşıya geçen insanlara dikkat edelim.

13-) Trafikte kimseye zarar vermemeliyim

Kul hakkına giren şeylerin başında trafik içinde seyir halinde iken yada park halinde hiç bir araca zarar vermemem gerekiyor. Yada aynı durumlarda insn dahil hiç bir hayvana, bitkilere ve eşyaya zarar vermem gerekiyor. Bu kul hakkına girmektedir. Bazı afederseniz hayvanlaşmış sürücüler bilerek araçlara zarar veriyor. Bazı motorcular trafikte araçlara zarar veriyor. Aynalarını kırıyor yada aracı geçerken çizebiliyor. Bunun için bu araç sürücüsüde ondan sonra geçen motorcuya yapacağını yapıyor. Kimseye zarar vermeyelim.

14-) Müşterilere kibar davranmalıyım

Hangi işte olursak olalım müşterilere kibar ve nazik davranmalıyız bu bir gerçektir. Çünkü bizim piyasada çalışan yüzde doksan motorcular genellikle kaba ve hal hareketleri tuhaf insanlar oluyor. Zaten bu işi yapan insanlar genellikle okumammış ilkokul mezunu insanlar. Tabiki aralarında üniversite mezunlarından daha iyileri var. Yda Üniversite mezunlarından çok kaba insnalar var. Biz işimizde kibar ve nazik olmalıyız. Beş dakika bir yerde bekleyemiyorlar. O zamanda başlıyorlar kaba olmaya. Lütfen yalakalık yapmadan kibar ve nazik olalım.

15-) Güzel konuşmalıyım

Hele bizim sektörde motorlu kurye olduğumuz için daha da önem vermeliyiz. Çünkü insanlar artık giyime kuşama ve konuşmaya önem veriyor. Bizde bu işte iki sıfır geride başlıyoruz. Çünkü üstümüş başımız kir pas içinde yada ne kadar temiz lmaya çalışsakta kötü gözüküyor. Özellikle yağışlı havalarda üstümüz ıslak ve ber bat halde oluyor. Onun için bu açığı kapatmak için daha da güzel ve kibar konuşmalıyız. Kimseyede iş için eğilip bükelecek halimiz yok. Ama kimseyede yapmacık yapmayalım kendimiz olalım. Ama güzel konuşalım.

16-) Aldığım emaneti korumalıyım

Bizler ne olursa olsun taşıdığımız her ürün eya eşya emanettir. İsterseniz bir kibrit çöpü gibi değersiz bir şey olsun. İster ise çok değerli malzemeler evraklar olsun. Bunlar bize emanet edilen şeylerdir. Bunların başına bir şey gelmemesi için her şeyi yapmalıyız. Çünkü dinimizde bile emanete hıyanet etmek çok büyük suçtur günahtır. Aldığımız her şeyi emanet kabul edip çok dikkatli bir şekilde taşımalı, muhafaza etmeli,  kaybetmemeli ve çok dikkat etmeliyiz. Şahsen ben bir paketi teslim edince üstümden büyük bir yük kalkıyor.

İleride Motor Kurye olmak isteyen kardeşlerime tavsiyemdir

Her ne olursa olsun elinizden geldiğince bu işe başlamayın. Bu iş bu piyasada en son yapacağınız iş olmalıdır. Çünkü yukarıda anlattığım bir çok tehlikeden ve olaylardan dolayı başınıza bir çok şey gelebilir. Sizin hatanız olmasa da diğer sürücülerin hatalarından dolayı kazaya karışabilirisniz. Zaten bu işte ölme riskiniz çok yüksek. Allah bilir. Her an başınıza bir şeyler gelebilir. Kelle koltukta her sabah motora biniyoruz. O gün akşamı sağ salim eve dönebilmemiz çok zor. Eve dönnelerde çok şükür diyor. 

Motor Kurye Olmak İçin Ne Yapmalıyım makalemizin sonuna geldik

Evet bu konu hakkında sizlere yazabileceklerim olarak daha uzun şeyler yazabilirim. Fakat bunlar daha ince konular olduğu için sizlere bu kadar yazmayı gerekli buldum. Umarım yazdığım bu makaleyi beğenrisiniz. Bu konu ile alakalı yazacaklarınız ve paylaşacakalrınız varsa bunu bizimle yorum kısmandan paylaşırsanız çok sevinirim. Ben 1995 yılından itibaren bu iş bu sektör içinde çalışan bir kardeşiniz olarak sizlere kazandığım tecrübelerimi sunmak istedim. İnşallah sizlere yardımcı olabilmişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Call Now ButtonTıkla Ara - 0555 278 23 30
× CANLI KURYE