Motorlu Kuryeler Neden Kaza Yaparlar

Motorlu Kuryeler Neden Kaza Yaparlar - 0555 278 23 30

Motorlu kuryeler neden kaza yaparlar

Motorlu kuryeler neden kaza yaparlar konusunu sizlere buradan anlatmak istiyorum. Özellikle bu piyasa içinde olan ve motor kullanan bir arkadaşınız olarak bu konuya el atmak istedim.

Çünkü bir çok nedenden dolayı motor kullanan sürücüler kaza yapıyor. Bu kaza sırasında az çok yaralanan ve vefat eden kişiler var. Hatta ayakları kırılan ve sakat kalan bir çok motorcu oldu.

 

Motorlu kuryeler neden kaza yaparlar

Genel olarak motorcuların kaza yapmasının bir çok sebebi var. Fakat motosiklet kullanan insanların yaptıkları kaza nedenlerinin çoğu karşı taraf kaynaklıdır. Fakat bu sürücüler kendileri yüzünden oluşturdukları nedenlerden dolayı kaza yaparlar.

Gerçekten insanlarımız her konuda çok cahil. Hele son zamanlarda bu korona virüs yüzünden alınan önlemlere bakıldığında insanların çok cehalet içinde olduklarını gördük. İşte her konuda insanımız bilinçsiz ve vurdum duymaz davranıyorlar.

 

1- Cahilliklerinden dolayı kaza yaparlar

Her konuda olduğu gibi bu konuda da insanlarımız çok cahil. Hiç bir bilgiye ve gereksinime gerek duymadan cehaletlerinden dolayı motor kullanırlar. Hiç bir kurala uymadan trafiğe çıkarlar. Bilinçsiz motor sürücüleri çok kaza yapar.

 

2- Heveslerinden dolayı kaza yaparlar

Sırf motosikletleri hevesleri için alırlar. Yada arkadaşlarından alırlar. Doğru dürüst kullanmayı bilmedikleri için kaza yapan insan gurubu vardır. Bu tip değişik insanlar her motorcunun hayatında olmuştur. Tam motosiklet sürmeyi öğrenmeden kaza yaparlar

 

3- Motosiklet kullanmayı bilmediklerinden kaza yaparlar

Motosiklet kullanmayı öğrenmeden ve kavramadan hemen trafiğe çıkan bazı mahluklar kaza yapar. Hem kendilerine hem de başkalarına kaza yaptırırlar. Bu tip insanlar daha çok genç yaştaki yaratıklardır.

 

4- Alkol ve benzeri uyuşturucu yüzünden kaza yaparlar

Birçok araç sürücüsünde olduğu gibi motosiklet kullananların çoğu bu yüzden kaza yapar. Özellikle alkol alıp motosiklet süren yüzlerce yaratık gördüm. Hatta bu yüzden övünenler. Ayrıca yasaklı başka madde kullanıp trafiğe çıkan insansı yaratıklar çoktur.

 

5- Tecrübesiz oldukları için kaza yaparlar

Motor kullanmayı öğrenir kısaca ama tam tecrübe kazanmadan trafiğe çıkan bu tip insanlar var. Bunlar dengede durduğunu motor kullanmak sanıp trafikte kaza yapan varlıklardır. Bu tipler tehlikeli motosiklet sürücüleri arasındadır.

Moto kuryelerin kaza yapma nedenleri nelerdir

 

6- Aşırı hız yapmalarından dolayı kaza yaparlar

En büyük kaza oranlarının en başında yüksek hız gelmektedir. Bu tür insanlar trafik içinde yüksek orana sahiptir. Trafik içinde yüksek hıza çıkan bir çok sürücü hayata el veda demişlerdir. Hız kesinlikle yanlış ve sonu ölümdür.

 

7- Hareket çektikleri için kaza yaparlar

Çoğu zaman trafik içinde değişik hareketler yapan motosiklet sürücülerine rastlarız. Özellikle elleri bırakmak, ayakla gidon tutmak, motorun üstüne çıkmak gibi bir çok hareket yapan bu sürücüler zamanla dengelerini kaybedip kaza yaparlar.

 

8- Yarış yaptıkları için kaza yaparlar

Akan trafik içinde yarış yapmaya çıkan bir çok motorcu kural tanımadan ve hız yaparak gittiklerinden kaza yaparlar. Özellikle trafik içinde giderken bir birlerini kışkırtıp yarışanların sayısı çoktur. Yanına gelip ara gazı verip yarışmak isteyen bu tipler sorunludur.

 

9- Ayna kullanmadıkları için kaza yaparlar

Özellikle bütün araç sürücülerinin ve bizim piyasadaki motosiklet sürücülerin çoğu ayna kullanmaz. Aynaya bakmaz. Hatta motorlardaki aynaları söker fazlalık diye. Bu tipler arkadan gelen riskleri görmedikleri için çok kaza yaparlar.

 

10- Önlerini görmeden ani şerit değiştikleri için kaza yaparlar

Trafik içinde giderken hızlarını kesmemek için önlerine gelen aracı sollamak adına anında sağa yada sola dalış yapan bu tipler önlerini görmedikleri için bir sonraki araca çarparak kaza yaparlar. Bu tipler trafik içinde gene fazla olan tiplerdir.

 

Motorlu kuryeler neden kaza yaparlar

 

11- Makas attıkları için kaza yaparlar

Özellikle bazı araçlarda olduğu gibi trafik içinde makas yaparak giden motorcular çoktur. Bunlar son surat hız ile giderken durmadan makas atarak önlerindeki aracı geçmeye çalışırken başka araca çarparak yada dengesini kaybederek kaza yaaprlar.

 

12- Aralara girdikleri için kaza yaparlar

Bazı özellikle pizzacı ve hamburger motorcuları en başta olmak üzere bir motorun giremeyeceği aralara dalarak geçmeye çalışırlar. Bu tür motorcular piyasada çok bulunur. Küçük motor süren gıda işinde çalışan insanlar çok kaza yaparlar.

 

13- Bakımsız motosiklet kullandıkları için kaza yaparlar

Trafikte seyir halinde olan bir çok eski püskü motosiklet görüyoruz. Ayrıca motosikletlerin bakımlarını aylarca yaptırmayan sürücüler çoktur. Bu tip motosikletler bazı yerden bozulur ve trafikte kaza olur. Mesela zincir kopması, kayış kopması gibi.

 

14 – Takip mesafesinden dolayı kaza yaparlar

Motosiklet kullananların çoğu araçların dibinden çok yakın mesafede giderler Bunu her kes görebilir. Öndeki araç ani bir fren yapınca yada frene basınca yakın mesafede giden bu insan sürücüleri duramayarak arkadan vurarak kaza yaparlar.

 

15 – Lastikler yüzünden kaza yaparlar

Çoğu motosiklet sürücüsü lastikleri eskiyene kadar değil tam olarak bitene kadar kullanır. Hatta lastikler artık kabak derecesine kadar gelir. Bu yüzden fren mesafesi uzar. Eski, bitmiş, kabak lastikler yüzünden durmak zor olduğundan yada kayarak kaza yaparlar.

 

Moto kurye sürücülerinin kaza yapma şekilleri

 

16- Karşı taraf yüzünden kaza yaparlar

Özellikle Türkiye ve İstanbul içinde en fazla kaza oranı fazla neden budur. Diğer bütün araç sürücülerinin yatığı hatalardan ötürü motorcular kaza yapar. Etken tamamen karşı taraftan gelir. Çünkü bu tür olaylarda bizim yapacağımız bir şey olmuyor. Kaçamıyoruz.

 

17- Emniyet şeridinde kaza yaparlar

Özellikle İstanbul trafiğinde emniyet şeridinde giden motorlar çoktur. Bunlar bu özel şeritte normal gitmeleri gerekirken çok hızla gider. Şeride ani dalan bir araca vururlar. Yada aniden emniyet şeridine girip emniyet şeridinde park etmiş, duran araca arkadan vurarak kaza yapar.

 

18- Dikkatsiz oldukları için kaza yaparlar

Bu tür insanlar hiç dikkat etmeden motosiklet kullanan insanlar.

Hiç sağa sola, arkaya, hiç bir kurala dikkat etmeden trafik içinde dikkatsizce giden bu tür insanlar kaza yapmaları kaçınılmaz olacaktır. Dikkatsiz bir şekilde motosiklet sürmek resmen kazaya davetiye çıkarmak demektir.

 

19- Fazla kişi bindikleri için kaza yaparlar

Trafik içinde bir motosiklet üstünde ikiden fazla üç yada dört hatta daha fazla kişi bindiğini her kes görmüştür. Bir motosiklete iki kişiden fazla binmek resmen kaza yamka anlamına gelmektedir.

 

20- Telefon ve navigasyon yüzünden kaza yaparlar

Biz moto kuryelerin en çok başına gelen olay ise telefona yada navigasyona bakarken kaza yapmaktır. Yani motosiklet gidon üstüne koyulmuş telefon ve harita cihazına bir bakış bile kazaya neden olur. Yada seyir halinde telefon ile oynamak.

 

Motorlu kuryeler neden kaza yaparlar

 

21- Yağmur ve ıslak hava yüzünden kaza yaparlar

Motosiklet ile ve araç ile en çok kaza oranı yağmurlu havalarda olur. Özellikle ıslak yollarda ve yağmurlu havalarda yollar kaygan olduğu için lastikler çabuk kayar. Bu yüzden motorcular çabuk ve çok sık kaza yaparlar.

 

22- Kötü yollardan dolayı kaza yaparlar

Bazı yollar çok bozuk olur. Bazı yollar mıcırlı olur. Bazı yollarda çok taş vardır. Bazı asfalt yollar bile çok bozuk olabilir. Böyle bozuk yola aniden giren bir çok motorcu kaza yapar. Çoğuda tecrübesiz işe yeni başlayan sürücülerdir.

 

23- Kırmızı ışıkta geçmekten dolayı kaza yaparlar

En fazla kaza riski olan durumların başında kırmızı ışıkta geçmektir. Bir çok motorcu hatta çoğu sabırsız olduğu için kırmızı yanarken geçer. Yada sarı ışık hemen yanınca geçer. Bu yüzden de karşı taraftan geçenlere vurarak yada düşerek kaza yapar.

 

24- Ters yönden gittikleri için kaza yaparlar

Bir çok motorcu ve çalışan kurye elamanları kestirme olduğu için tersten gider. Ters yolları kullanır. Fakat bunu yaparken çok dikkatsiz ve hızlı gittikleri için mutlaka kaza yapar. İnsan tersten gidiyorsun bari yavaş yavaş git değil mi? Ama nerede?

 

25- Trafik kurallarına uymadıkları için kaza yaparlar Motor sürücülerinin çoğu asla trafik kurallarının çoğuna uymaz. Nerede ne kural var ya bilmedikleri için yada sabırsız oldukları için kurala uymayanlar bir gün bir yerde mutlaka kaza yapar.

 

Motorlu kuryeler nasıl kaza yaparlar

 

26 – Hemen yüksek cc motorlu motosiklet satın alarak kaza yaparlar

Bir çok motorcu parası da varsa daha küçük cc li motorlar ile tecrübe kazanmadan yüksek cc li motosiklet alırlar. Bu yüzden de bu motorları kullanmak güç ve tecrübe istediği için bu tür kişiler çok kazaya karışır yada ölürler

 

27- Dalgın oldukları için kaza yaparlar

Çoğu insan bazı durumlarda çok dalgın olur. Bu durumlarda motor kullanmamak gerekir. Dalgın insan asla önündeki nesneleri görmez yol boş gibi algılar. Ya işinden dolayı, ya karısı ve sevgilisine kızmıştır yada başka bir durum. Bu durumlarda dalgınlık ölüm getirir.

 

28- Haddinden fazla yük taşıyarak kaza yaparlar

Bazı ülkelerde ve ülkemizde motosiklete fazla yük yükleyenleri medyadan görüyoruz. Sanki kamyon gibi yüklenmiş. Yada hayvan cinsinden ağır varlıkları motora bindirmiş bu tip insanlar motorun dengesini sağlayamadığı için kaza yapar.

 

29- Yollara dökülen yağ yüzünden kaza yaparlar

Özellikle bizim için en tehlikeli olay yolda kamyonlar ve bazı araçların yola yağ dökmesidir. Bu durumda Allah daha iyi bilir ama kaçış asla yoktur. Yağdan kurtuluş imkansızdır. Bunun için çok dikkat etmek gerekir. Yolda siyah birikinti görürseniz duru yada şerit değişin.

 

30- Yollarda yapılan yüksek kasistler yüzünden kaza yaparlar

Son zamanlarda ve yıllarda İstanbul başta olmak üzere ana yol ve sokaklara saçma sapan hemde çok yüksek kasist yapılmaktadır. Bu saçma sapan uygulama sanki yollar çok düzgün de birde bunları yapıyorlar anlamında saçmadır. Buraya biraz hızlı giren kaza yapıyor.

 

Motorlu kuryeler neden kaza yaparlar

 

31 – Şerit çizgilerinin yüksek ve kalın olması yüzünden kaza yaparlar

Son yıllarda özellikle İstanbul içinde her tarafta yaygınlaşan bir durum. Şerit çizgileri eskisinin üstüne yapılarak kalın bir tabaka olmasından dolayı üstünden geçerken motorlar savrulmaktadır. Bunu hangi geri zekalı yöneticiler ne akla uyarak yapıyor bilinmiyor.

 

32- Yolların bazı bölümü alçak bazı bölümü yüksek olmasından kaza yaparlar

Birde ana yollarda ve özellikle köprülerde asfalt yolun bazı bölümleri alçak yada yüksek yamuk bir hal almış. Ve bunun üstünden geçerken savrulmadan dolayı araçlar ve motorlar dengesini kaybetmekte ve kazalar olmaktadır. Yetkililere duyurulur.,

 

32- Sabırsız oldukları için kaza yaparlar

Ülkemizin insanları geneli çok sabırsız. Hele trafikte ise hem sabırsız hemde arsız hemde bencil oluyorlar. Bu yüzden bir an önce ben ilk geçeyim hep ben ben manasında davranan araçlar ve sabırsız motosiklet sürücüleri bu neden den dolayı çok kaza yapıyor.

 

Motorlu kuryeler neden kaza yaparlar

 

Ve diğerler sebeplerden dolayı kaza yaparlar. Bu konu ile alakalı bir çok neden daha olmasına rağmen şimdilik biz bunlar ile yetindik. Gayet açıklayıcı ve düzgün bir şekilde moto kurye çalışanlarının kaza riski olan durumlarını sizlere paylaşmak istedim. İnşallah faydalı olur.

Sevgili bütün motor kullanan ve motorlu kurye elemanları ve diğer gıda sektöründe çalışan küçük motosiklet kullananlar. Lütfen bu durumlara daha çok dikkat edelim. Hayata bir defa geliyoruz. Hiç bir şey için değmez. Ve arkada kalan sevdiklerimizi üzmemek için dikkat edelim.

 

Not: Yazdığımız ve makale ve yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederim. Lütfen bu yazımızda onayladığınız yada onaylamadığınız yerler varsa bize yorum yaparak iletirseniz çok sevinirim. Olumlu ve olumsuz fikirlerinizi bekliyorum.
Moto Kurye

0555 278 23 30

info@motokurye.org

www.motokurye.org

 

 • Normal Moto Kurye teslimat süreleri : 240 – 300 dakika arası teslim olur
 • Express Moto Kurye teslimat Süreleri : 180 – 240 dakika arası teslim olur
 • Vip Acil Moto Kurye teslimat Süreleri :   60 –   90 dakika arası teslim olur
 • Kar, yağmur, olumsuz şart, trafik yoğunluğu teslim süresini değiştirebilir
 • Motorlu Kurye gönderileri için : 0555 086 44 10 – 0212 284 67 15’ten ulaş

 

MOTO KURYE HİZMETLERİ - 0555 278 23 30

MOTO KURYE HİZMETLERİ – 0555 278 23 30

One Comment
  blank

  Moto Kurye

  Teşekkürler
  Moto kurye, http://www.motokurye.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Call Now ButtonTıkla Ara - 0555 278 23 30
× CANLI KURYE