Kurye Nedir? - 0555 278 2330

Kurye kimdir, nedir, ne iş yapar, nasıldır, nasıl olunur?

Kurye kimdir? Bu günümüzün postacıları. Eskilerin ulakları ve habercileri günümüzün demir atlıları. Eskiden kuşlar, güvercinler ile haber yollanırken, şimdi bunlar ile ile yollanır. Eskiden attan, at arabasından haber giderken, şimdi ise iki tekerli motosikletler ile gider.

Kurye nedir? Bu zamanımızın habercisidir. Günümüzün en hızlı taşıma sistemidir. Hayatı kolaylaştıran en önemli yöntemdir. Çağımızın en büyük hizmet sektörü ve çalışanlarıdır. Benim deyişimle 2000 li yılların görünmeyen en önemli gizli kahramanları ve çalışanlarıdır.

 

Kuryelik nedir, kuryeler neler taşır, olmak için ne yapmalı?

Bu iş nedir, neler taşır, nasıl olunur, ne gerekir? Bu paket ve her türlü gönderi taşıma işini yapma durumuna denir. Bu işi genel ve kurumsal resmi ve yasal bir iş olarak yapan ve şirketleşen firmalara ise şirketleri yada firmaları denir.

Kimler olabilir? A-2 ehliyeti olan, sağlam ve güzel bir motosikleti olan ve ister erkek, isterse bayan ve İstanbul içini biraz bilen her kişi bu işe başlayabilir. Zaten artık bilmesine de gerek yok telefon ve haritalardan nereye istersen oraya gidiliyor.

 

Daha önceki yıllarda kurye denince akla ne gelirdi?

Biz bu işe başlamadan 90 yıllarda bazı yasa dışı işler yapan kişiler vardır. Yani mafya türü. Zaten hala da var. Bu kişiler yasa dışı bazı ürünleri taşıyordu. İşte bu kişilere bu isim veriliyordu. İşte o yıllarda ne iş yaptığımızı soranlara adımızı söyleyince bize yüzümüze tuhaf tuhaf bakarlardı.

Bazı haberlerde özellikle hava alanlarında bazı yasak resmi olmayan ürünleri taşırken yakalanan kişilere de günümüzde bu isim veriliyor. İşte kız yada adam tarihi eser ile yakalandı. Yada bir çanta ile yakalandı haberleri görüyoruz. İşte böyle kişilere de hala bu isim veriliyor.

 

Moto Kurye Servisi Nedir?

 

Bu insanların dışarıdaki çalışma zorlukları ve sıkıntıları nelerdir?

Aslında bu piyasada bu işi yapan firmalar ve kişiler için sıkıntı çok büyük. Hele sahada motoru ile çalışan arkadaşların yaşadıkları sıkıntılar daha fazla. Bu dertlerimizi ve sıkıntılarımızı ne gören var ne duyan var nede anlayan var. Trafikte sessiz sedasız çalışıyoruz.

Ölen ölüyor kalanlar devam ediyor. Kazalar oluyor bize vuruyorlar, sıkıştırıyorlar ama kimse duymuyor geçiyor. Aslında biz sektör olarak Tüm İstanbul taşıyoruz. Daha genel olarak ise kargo da dahil tüm Türkiye ve Dünya içinde işleri artık kurye sektörü taşıyor. 

 

Kurye firma ve çalışanlarının sıkıntıları ve dertleri nelerdir?

Bu piyasa içinde bizler aslında motosikletimiz ile  Dünyayı taşıyoruz. Çoğu taşıma ve teslim edilmesi gereken işleri biz yapıyoruz. Gıda, tekstil, elektronik başta olmak üzere firmaların internet üzerinden sattığı her ürünü bizler taşıyoruz.

Sabah işe çıkıp Bismillah dediğimiz andan itibaren çalıştığımız zaman süresince başımıza gelmeyen kalmıyor. Her akşam eve sağ salim geldik diye Rabbimize çok şükür ediyoruz. Her akşam haberlerde bir haber olmasın ki bizim ile ilgili olmasın.

 

 • 1- Araç yerine konmamak
 • 2- İnsan yerine konmamak
 • 3- Riske göre kazancın az olması
 • 4- Vergilerin çok yüksek olması
 • 5-  Motosiklet ve yedek parça fiyatları fazla olması
 • 6- Kendimize özel yolumuzun olmaması
 • 7- Benzin fiyatlarının yüksek olması
 • 8- Köprü ve otoyolların bize hem ücretli hemde araçlar ile aynı veya yakın olması
 • 9- Motosikletlere kesilen cezaların araçlar ile aynı olması
 • 10- Yollarda durmadan kasis olması 
 • 11- Şerit çizgilerinin çok kalın olması
 • 12- Otobüs, taksi ve hafriyat kamyonları şoförleri durumu
 • 13- Bozuk yollar, çukurlar ve yol çalışmaları kötü olması
 • 14- Motosiklet vergi, sigorta, muayene ve ehliyet ücretleri
 • 15-  Trafikte her türlü saygısızlık ve bilinçsiz insan olması
 • 16- Motosiklet hırsızlığı ekmek teknemizin çalınması

 

İstanbul moto kurye hizmeti veriyoruz. Hızlı Motorlu kurye için hemen arayın.

 

Motosikletimiz ile Dünyaları taşıyoruz ama gören ve anlayan yok

Çalışanlarımız aslında bu zamanda motorlarında dünyayı taşıyor. Yani dünyaları taşıyoruz. Gıda sektörü dahil olmak üzere, tekstil ve her türlü ürün sektöründe her ürünü artık bu sektör taşıyor ve teslime diyor. Fakat kimseye yaranamıyoruz. Niye çünkü biz düşük insanız ondan.

İşte bu durumdan zamanımıza kadar geçse dahi hala bu işin ne olduğunu hala bilmeyen çok. Günümüzde bu sektör çok büyüdü. Hele bu virüs pandemi dönemi çok gergin geçiyor. Çünkü kimse bizi düşünmez gelen malını düşünür. Kimse nasılsın, iyi misin diye asla sormaz.

 

Paketi geç verdiği için öldürülen kurye elemanı kimdir?

İstanbul içinde paketini geç teslim etti diye öldürülen arkadaşımız var. Bir kargo firmasında vermesi gereken bir paketi adres yanlış olduğu halde geç getirdi diye darp edilen bu arkadaşımız vefat etti. Haberlere çıktı ama kimse ne oluyor nasıl oluyor demedi.

Çünkü bizler hala insanlar içinde değersiz, pis, ıslak, çamurlu ikinci sınıf vatandaş olarak görülüyoruz. Bütün işi biz yaptığımız halde hiç bir değerimiz yok ve bilinmez. Bizi en fazla üzen olay da bu işte. Her kes bizi hem trafikte hemde yaşamda yok sayıyor.

 

Kaç türlü kurye çalışma düzeni ve sistemi vardır?

 • 1- Motorlu olanlar
 • 2- Arabalı olanlar
 • 3- Yaya çalışanlar
 • 4- Uçak kargo yapanlar
 • 5- Gemi ile taşıma yapanlar

 

1- Motorlu 

Bunlar trafik içinde gördüğümüz motosiklet ile çalışan elemanlardır. Çok acil işlerde yoğun trafik içinde insanların ve firmaların ihtiyaçlarını karşılamak üzere acil olarak günlük ve saatlik teslimat sağlarlar. Yani saatler içinde yerine verir.

 

2- Arabalı 

Bunlar taşınması zor, ağır ve daha büyük paketleri yine özellikle İstanbul içinde bir konumdan başka bir konuma taşıyan araçlı çalışanlardır. Genel olarak aynı firmanın hem motorize hemde araçlı çalışanı bulunmaktadır. Aynı firmadan bu hizmeti alabilirsiniz.

 

3- Yaya 

Bu tür çalışma sistemi ise genel olarak özel günler için, bayram, düğün, organizasyon, dergi, gazete, hediye gibi toplu dağıtım olan ürünleri ve paketleri dağıtan elemanlardır. Genel olarak haftalık ve aylık çalışma dağıtım ve teslimat zamanları vardır.

 

4- Uçak ile olanlar

Kargonuzu alıp hava alanından başka bir ile yollayan elemanlardır. Bu iş yavaş yavaş gelişmeye başladı.

 

5- Uluslararası taşıma

Gemi ise uluslar arası gönderim yapan çalışanlardır. 

 

MOTO KURYE HİZMETİ VERİYORUZ

 

Bu iş sektöründe bir kaç tane çalışan site ve firma vardır?

Bu sektöründe bir kaç tane çalışan site vardır. Şu an bu sektör içinde 500 den fazla internet sitesi ve bu işi yapan gerek kişisel gerekse şirket olarak firma vardır. Piyasa için ise bir çok çalışma alanı vardır.

Bu alan içinde yüzlerce sektör içinde dağılmış çalışan elemanlar vardır. Bunların sayısı ise küçümsenmeyecek kadar fazladır. Aşağıda bunlara yer verdik. Fakat bunların hangisi iyi hangisi kötü bilmek artık sizin elinizde.

 

Kurye olarak çalışan bütün sektörleri ve alanları nelerdir?

 • 1- Normal olanlar – Bunlar evrak ve her türlü eşya taşıyan normal ve orjinal bu işi yapan çalışanlar.
 • 2- Pizzacı olanlar – Ünlü ve bir çok yerde şubesi olan pizza firmalarının dağıtım elemanları
 • 3- Hamburgerci olanlar – Tanınmış hamburgercilerde çalışırlar. 
 • 4- Pideci olanlar – Pide sektöründe pide dağıtımı yapanlar
 • 5- Lokanta – yemek çalışanları – Her çeşit lokanta yemek taşıyanlar
 • 6- Diyet yemek dağıtanlar – Diyet yemek taşıması ve teslimatı yapanlar
 • 7- Şirket elemanı olanlar – Her hangi bir sektörde bir firmada maaşlı olarak çalışanlar
 • 8- Uygulama çalışanları – Bir çok kurye uygulamasında yüzdelik olan çalışanlar
 • 9- İnsan taşıyanlar – Yolculuk paylaşımı adı altında moto taksi çalışanları. 
 • 10- Hayvan taşıyan – Veterinerlerde çalışan veya hayvan taşıyanlar
 • 11- Bitki taşıyan – Her türlü çiçek ve bitki dağıtımı yapanlar.
 • 12- Eczane, depo ve laboratuvar çalışanları – Eczane ve ilaç deposu çalışanları

 

Bu iş için bu kişiler  genel olarak nerelere kadar gider, çalışır?

Bizler ile tüm İstanbul içi ve şehirler arası hizmetleri olarak çalışır. İstenildiği zaman her yere hizmet olarak giderler. Tüm ihtiyaçları zamanında teslim olarak çalışmak için getirirler. Bu servisi, insanların ihtiyaç duyduklarında her zaman yanında olur.

Bu sistem inanların kullanabilecekleri çok pratik ve hızlı ve sağlam bir hizmettir. İhtiyaç olan herhangi bir ürünü teslim alabilir ve istediğiniz adrese teslim eder. Sistem ise gece ve gündüz çalışıyor. İstanbul merkezli olarak bir çok yakın il ve ilçeye teslimat sağlar.

 

Site, bina, plaza, rezidans, avm önünde duran güvenlikler

Çalışan olarak en çok çektiğimiz sıkıntı yolda trafikte olur. Fakat buna rağmen, güvenlik, alışveriş merkezlerinin ve meydanların önünde duruyor. Bu tür insanlar motosikletli çalışanlara sinir oluyor. Durmadan bina önüne kaldırım olmasına rağmen park ettirmiyor.

Bu tür insanlar ile çok tartışma yaşanıyor. Bu tür insanlar egolarını tatmin ediyorlar. Almadıkları emirleri uyguluyor. Fakat asıl bunların başı olan güvenlik amirleri kendilerini hala askeriyede yada karakolda sandıkları için bu tür bir çok saçma sapan işler yapıyorlar.

 

Moto kuryelerin bir aylık maaşı ve kazancı ne kadardır?

Bu çalışanlarının bu işten kazancı ne kadardır? Bu işte çalışırken kazançları iki türlüdür: Yüzde elli sistem içinde çalışan bir çalışan aylık olarak çalışma durumuna göre 5.000 ile 8.000 arasında bir kazanç elde edebilir.

Maaşlı olarak çalışan bir eleman ise aylık olarak en az 4.000 lira maaş ile çalışabilir. Fakat bu duruma göre ve çalıştığın yere göre 5-6 binlere kadar çıkabilir. Bu çalıştığınız firmanın durumuna göre ve verdiği maaşa bağlıdır. Ama genel olarak ise değişir.

 

moto kurye ile hizmetinizdeyiz

 

1- Birinci sistem olan %50 kazanç sistemi nedir, nasıl işer?

Birinci sistem. %50 sistemidir. Motosiklet sizden olursa %50 motosiklet firmadan olursa %30 ila 40 arasıdır. Yani bir gün içinde çalışıp yaptığınız bir toplam cironun yarısını veya daha çoğunu eleman alır. Ssk ve bağkur olmaz ise kuryeler %60 pirim almaktadır.

Bunlardan birincisi yaptığı işlerin kazancının yarısını alır. Bu sistemin kurye sektöründeki adı %50 diye bilinir. Örnek vermek gerekirse 100 tl’lik bir iş yaptınız, yakıt sizden köprü bazen sizden bazen firma tarafından karşılanır, sigorta şirket karşılanır.

 

Yüzde elli sisteminin yararları ve zararları nelerdir?

Bu sistem 1996 – 2000 yılları arasında çok iyiydi. Lakin sonraki dönemlerde kurye firmalarının artmasıyla rekabet arttı ve firmaları fiyat düşürdü. Dolayısıyla kazançları düştü ve değerini kaybetmeye başladı.

Şu an İstanbul’u çok iyi bilen bir eleman %50 sistemiyle aylık geliri net ortalama 5.000 lira ile 10.000 lira civarındadır. Yıllık izin yok, kaza yapması halinde geliri yok, hastalanması durumunda para yok, yalnız ssk’nın verdiği o da 45 gün sonra verdiği paradan yararlanabilir.

Burada en güzel olanı ne kadar çok koşturursan o kadar çok kazanırsınız. Limit sizin elinizdedir, şansınız da iyi olursa 10.00 TL’ye kadar çıkabilirsiniz. Yani çok hızlı teslimat yapan ve çalışan daha çok iş alıyor. Bu işleri operasyon merkezi verir elemanlara.

 

2-  ikinci sistem ise maaşlı çalışma sistemi ne demektir?

Bu sistem ise maaşlı sistemdir. Her hangi bir çalışan şirketinde maaşlı olarak çalışma ve şirkete bağlı olmaktır. Bu eleman böyle olan kişi, her türlü masrafını motosiklet dahil şirket alıyor. Yemek, içmek, ssk, benzin, motosiklet her şey dahil. 

Maaşlı sistem demek ise özellikle bu firmalarda aha zor demektir. Çünkü firma sahipleri size verdiği maaşı ve masrafları karşılamak üzere sizlere aşırı decede yükleme yapar. Size aşırı yol ve kilo metre yaptırır. Neden çünkü sizden para kazanmak için.

 

Piyasada çalışan elemanlar en fazla hangi motoru kullanıyor?

Çalışanlar en çok kullandıkları motosikletler daha çok fiyatları uygun olan, en az benzin yakan ve masraf çıkarmayan motosikletler kullanır. Peki en az benzin yakan, çok az masraf çıkaran ve en uygun fiyatlı motosikletler hangileridir?

Daha çok satış fiyatı en uygun ve ucuz olan motorları tercih ederler. Daha sonra çalıştığı sürece fazla masraf ve arıza çıkarmayan motor olması gerekiyor. Daha sonra ise yedek parçası daha uygun olan motosiklet markalarını tercih ediyorlar.

 

Moto Kurye Kimdir, Ne Yapar?

 

Bir kurye olarak nasıl bir motosiklet seçmek gerekiyor?

 • 1- Fiyatı en uygun ve ucuz olan olmalı
 • 2- Yakıtı en az yakan, az benzin tüketen olmalı
 • 3- Arıza ve masraf olan fazla çıkarmayan motor olmalı
 • 4- Güçlü, dayanıklı ve seri olmalı, gerektiğinde uzamalı
 • 5- Yedek parçası her yerde bulunmalı ve daha uygun olmalı
 • 6- Vergisi daha uygun ve daha ucuz olmalı

 

Piyasa içinde en fazla kullanılan motosiklet hangisidir?

Fiyatı en uygun orta seviyede vitesli motosikletler

 • 1- Honda – Cbf 150 
 • 2- Yamaha – Ybr 125
 • 3- Honda – Cb 125 F
 • 4- Tvs – Apache Rtr 150

 

Daha güçlü, hızlı ve torklu motosiklet isteyenler için 

 • 4- Bajaj – Pulsar 200 Ns 
 • 5- Bajaj – Dominar 400
 • 6- Honda – Ncx- 750

 

Scooter vitessiz otomatik model isteyenler için

 • 8- Honda – Pcx 125 veye 150
 • 9- Yamaha – Xmax 250
 • 10- Sym Joymax 250 

 

Peki kargo ile kurye arasındaki en önemli farklar nelerdir? 

 

 

Moto Kurye - 0555 278 23 30

MOTO KURYE HİZMETLERİ – 0555 278 23 30

Call Now ButtonTıkla Ara - 0555 278 23 30
× CANLI KURYE